Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Najčastejší dôvod poistnej udalosti v domácnosti: Vytopenie

  • vytopenie

Najčastejší dôvod poistnej udalosti v domácnosti: Vytopenie

Nemusíte bývať práve v záplavovej oblasti a tradičnú povodeň považovať za súčasť kolobehu vody v prírode. A aj vo vašej pivnici, garáži a domácnosti… asi sa budete čudovať, je najčastejší dôvod poistnej udalosti práve vytopenie. Nie rozvodnenou riečkou či pretrhnutou hrádzou, ale vašou, prípadne susedovie vodou. Zvyčajne z vodovodnej inštalácie alebo „rupnutých“ vodných spotrebičov a ich armatúr. Áno, raz za čas sa podarí vytopiť byt aj vodou z rozbitého akvária či vodnej postele. Ale to sú naozaj výnimočné poistné udalosti. Čítajte, ako sa dá poistiť voči škodám spôsobeným vodou.

Poistenie nehnuteľnosti vs. domácnosti

Oba druhy poistenia kryjú podobné riziká, poistenie nehnuteľnosti sa ale týka samotného domu alebo bytu, poistenie domácnosti ich zariadenia. Poistná suma sa určuje buď podľa ceny nehnuteľnosti, alebo podľa súčtu ceny zariadenia. Ak vám pri požiari vyhorí dom alebo byt do tla, poistenie nehnuteľnosti kryje hodnotu domu či bytu, a poistenie domácnosti hodnotu jeho zariadenia. Pozor ale na nadhodnotenie alebo podhodnotenie nehnuteľnosti či domácnosti. Pri nadhodnotení platíte zbytočne drahú poistku a poisťovňa vám aj tak preplatí len reálnu hodnotu poškodenej nehnuteľnosti alebo zariadenia. Pri podhodnotení riskujete, že dostanete menej. Domácnosť aj nehnuteľnosť treba vždy poistiť na ich reálnu cenu.

Nie je živel ako živel…

Nehnuteľnosť a domácnosť si môžete poistiť na viacero rizík. Všeobecne ide o všetky živly, živelné pohromy a ich dôsledky, ale aj „dopravné riziká“, napríklad pád lietadla, jeho časti či náraz dopravného prostriedku. Samozrejme krádež, vlámanie a poškodenie vandalizmom. Pravdepodobnosť toho, že sa niektoré riziká udejú, je naozaj nízka. Potvrdzujú to aj štatistiky poistných udalostí. Nielen v našej krajine v počte poistných udalostí v domácnostiach jednoznačne vedú vodné živly. Toto všetko z „vodných“ rizík sa dá poistiť alebo pripoistiť:

  • záplavy a povodne
  • atmosférické zrážky
  • voda z vodovodného potrubia
  • pokazenie automatickej práčky
  • lom rúrok, prasknutie potrubia
  • voda z akvária, vykurovacieho zariadenia, vodnej postele a podobných zariadení.
reguard je riešienie proti vytopeniu

Systém riadenia a kontroly vody RE.GUARD prináša do domácnosti pokoj a pohodu.

Eliminácia rizík

Môžete mať kvalitnú poistku nehnuteľnosti aj domácnosti. Môžete mať kryté škody, ktoré spôsobíte vy, deti alebo váš pes. Ak ale nemáte doma kvalitné vodovodné potrubie, skôr či neskôr rátajte s problémom. Riešením je systém riadenia a kontroly vody v domácnosti RE.GUARD. Nielen že dokáže úniky vody u vás doma zaznamenať, on dokáže vodu zastaviť a dá vám o tom vedieť. Systém chráni vodu nielen v novostavbách, je pripojiteľný na akýkoľvek druh potrubia. No a RE.GUARD sa vám vyplatí dvakrát. Skúste sa na to opýtať vo vašej poisťovni a možno budete prekvapení. Pozitívne, pretože ak máte svoju vodu doma pod kontrolou, malo by sa to odzrkadliť aj na výške poistenia vašej domácnosti.

Pozor na poistenie zodpovednosti

V niektorých poisťovniach je v rámci základu poistenia domácnosti aj poistenie zodpovednosti za škody spôsobené jej členmi. Niektoré poisťovne považujú za člena domácnosti aj domáce zviera, ktoré tiež môže spôsobiť škodu. Ak takéto poistenie nemáte v základe, nájdete ho v pripoistení. Kryje všetky škody spôsobené vami a vašou rodinou, prípadne domácim zvieraťom. Pri „vodných“ škodách napríklad váš domáci miláčik prehryzie hadicu od práčky a tá vytopí nielen vašu domácnosť, ale aj susedov pod vami. Ak budete mať v poistke poistenie kryjúce pokazenú práčku, poisťovňa vám škodu nepreplatí. Ak tam bude aj poistenie zodpovednosti vášho psa, likvidátor škodu uzná.

V poisťovni konkrétne riešte, ktoré riziká sú v základe poistenia a ktoré si musíte pripoistiť. Napríklad poistenie voči škodám spôsobeným vodou z vodovodného potrubia by malo byť v základe každej dobrej poistky. Škody spôsobené vodou z práčky treba zvyčajne pripoistiť. No a vodné postele, akváriá, ale napríklad aj voda vykurovacích zariadení sa dá poistiť len v niektorých poisťovniach ako nadštandard.

Poistiť sa vždy vyplatí

Jednoznačným riešením poistenia všetkých možných, menej pravdepodobných aj relatívne nemožných domácich rizík je poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. V Rehau na to išli ešte inak a vymysleli systém kontroly a riadenia vody v domácnosti RE.GUARD. Pretože je reálny dlhodobý fakt, že najviac škodových udalostí v domácnostiach spôsobuje voda. Okrem kvalitnej poistky domácnosti a nehnuteľnosti sa oplatí aj investovať do kontroly a riadenia vody u vás doma. Predídete tak zbytočným problémom, ušetríte a výsledkom bude spokojné a pohodové bývanie. Pretože ako hovoria naši dedovia: “Istota je istota a voda je skvelá služobníčka, ale zlá pani.”

2021-02-17T09:18:14+01:0017.02.2021|Kategórie: Rady|