Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Čistá voda aj vďaka rozvodom RAUTITAN

Čistá voda aj vďaka rozvodom RAUTITAN2020-10-18T23:03:38+02:00

Na Slovensku máme kvalitnú a čistú pitnú vodu. Málokto však vie, že sa najviac znečistí medzi vodomerom a kohútikom. Dôvodom sú staré, znečistené alebo nekvalitné rozvody. Tie sa môžu podpísať nielen na zlej kvalite, ale v konečnom dôsledku aj na našom zdraví.

Nekazte si vodu potrubím

Viac ako 80 % zdrojov pitnej vody tvoria podzemné zdroje. Ich kvalita je pravidelne kontrolovaná a Slovensko patrí ku krajinám s najkvalitnejšou vodou. Za jej čistotu vo vodovodnej sieti zodpovedajú dodávatelia a prevádzkovatelia verejných vodovodov. Neovplyvnia však to, ako čistá bude nakoniec tiecť z toho vášho. Dodávateľ garantuje čistotu vody len do momentu, kým príde k vášmu vodomeru. Za jej ďalšie putovanie a kvalitu ste zodpovední sami. Stav vody, ktorú pijete, ovplyvňujú rozvody domu. Staré, znečistené a nekvalitné vodovodné potrubia a rozvody môžu výrazne znížiť kvalitu vody. Doslovu ju znehodnotia.

Nekazte si vodu potrubím

Kľúč k čistej vode

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že kvalitu vody môže vo výraznej miere ovplyvňovať aj materiál potrubia. Najčastejšie pri starých domoch. Nečistoty sa môžu dostať do potrubia aj pri poruchách a opravách. Najviac znečistení vody si zavinia sami užívatelia. Ak nevenujú dostatok pozornosti správnemu výberu vodovodných rozvodov v dome. Kvalitná voda je vždy bez vône, chuti a farby. Ak je to inak, je čas preveriť potrubie. Problém s potrubím môžete odhaliť pomocou rýchleho domáceho testu:

  • voda je kalná, sfarbená, obsahuje tuhé čiastočky
  • nechutí vám, nachádzajú sa v nej pachute
  • z domáceho vodovodu uniká inam ako ste si predstavovali
  • trápia vás často zažívacie alebo kožné problémy
Klíč k čistej vode

Nekvalitné potrubia = kvalitné ochorenie

Telo človeka na 75 % tvorí voda. Čistota pitnej vody sa vo veľkej miere podpisuje na zdraví organizmu. Denne by mal človek vypiť 2 – 3 litre. Ak nebude dostatočne čistá, predstavuje to výrazné znečistenie organizmu. Jej čistota je skutočný základ zdravého života. Ak sú vaše rozvody pitnej vody staré, nekvalitné alebo nainštalované chybne, hrozí kontaminácia potrubím. Hrozí aj prienik vonkajšieho znečistenia. To predstavuje vstupnú bránu pre znečistenie, kontamináciu baktériami a choroboplodnými zárodkami.

nekvalitné potrubie

Zápal pľúc môže byť aj z vody

Podľa štúdie uskutočnenej v susednom Rakúsku, kde kladú veľký dôraz na čistotu a hygienu, je až 13 % vodovodov v rodinných domoch kriticky kontaminovaných. Medzi nebezpečnými mikroorganizmami sa vyskytuje hlavne legionella, schopná vyvolať fatálny zápal pľúc. V  Európe  sa  v  ostatných  rokoch  hlási 5000 – 6000 legionárskych ochorení ročne. Predpokladá sa však, že skutočný výskyt je asi dvadsaťkrát vyšší. Legionárskou chorobou sa môžete nakaziť predovšetkým vdýchnutím jemných zmesí vody a vzduchu v sprche.

Zápal pľúc môže byť aj z vody

Spravte si domácu kontrolu

Kovové potrubie staršie ako 30 rokov môže korodovať. Prvým prejavom je zakalená voda. Potrubie môže byť rovnako zanesené vodným kameňom a nepríjemne znižovať tlak. V starých domoch z predvojnového obdobia je rizikom aj potrubie z olova. Overte si preto pri kúpe domu, kedy bolo vodovodné potrubie vymenené a v akom je stave. Nevynechajte ani pravidelnú kontrolu funkčnosti armatúr, výmenu opotrebovaných častí, odpojenie a prerušenie prevádzky v prípade dlhšieho nepoužívania, ktoré zabráni stáť vode bez pohybu.

čistá voda vďaka REHAU

Potrubie čisté ako pohár 

Videli ste už staré, skorodované potrubie? Rozhodne by ste sa z takého nenapili. Pritom ním pretečie všetka voda, ktorú si napustíte do pohára alebo pustíte pri sprchovaní na telo. Kvalita a čistota vodovodného potrubia by mali byť rovnaké ako pohár, z ktorého pijete. Vnútorný vodovod musí byť vyrobený zo zdravotne bezchybných materiálov, ktoré odolajú dlhodobej záťaži. V opačnom prípade vás čaká nepríjemne zapáchajúca voda. Ale aj jej kontaminácia kovmi, organickými látkami a baktériami. A to všetko vypijete. Úrad verejného zdravotníctva SR má jasný názor: „Voda zo zdravotného hľadiska môže v prípade kontaminácie spôsobiť poškodenie zdravia alebo byť faktorom prenosu infekčných ochorení.”

Bezolovnatý systém pitnej vody RAUTITAN

Návrat k čistej vode

Znečistenú vodu v domácnosti sa mnoho ľudí snaží riešiť úpravou. Filtračné zariadenia a neustále čistenie vody sú však nákladné a zdĺhavé. Vysoké náklady súvisia aj s údržbou, servisom a prevádzkou filtračných zariadení. Aj preto je nákup kvalitného potrubia cenovo výhodnejšie ako neustála filtrácia vody.

návrat k čistej vode

RE.GUARD je 100% ochráncem vašeho domova, poznejte ho blíž!

RE.GUARD je ochráncem vašeho domova, když jste od něj daleko nebo poklidně spíte. Je hovorově jakýmsi detektorem úniků vody. Škody způsobené únikem vody jsou mnohem častější a poměrně vysoké. Nedávný průzkum společnosti AXA v České republice zjistil, že až 52 % dotázaných už někdy muselo řešit škody způsobené únikem vody v domácnosti. RE.GUARD vzniku těchto škod zabraňuje. Jedná se o inovativní systém inteligentního řízení vody, rozpozná prasklé potrubí i ty nejmenší úniky. I díky tomu si ho lidé instalují do stovek domácností.

Zjistěte víc o RE.GUARD